Translate

czwartek, 26 maja 2016

Kawka zwyczajna

Kawka pochodzi z rodziny krukowatych,zamieszkuje całą Polskę,Eurazję oraz północną Afrykę.
W Polsce średnio liczny ptak lęgowy(lokalnie może być liczny),zimą z północy i wschodu przylatują wielkie stada ptaków,wspólnie z gawronami tworzą wielkie grupy i razem nocują.
Kawka jest wielkości gołębia ,obie płci są ubarwione jednakowo(upierzenie czarne,boki szyi i głowy jasnoszare,na głowie czarna czapka),młode ptaki mają tęczówkę w kolorze brązowym,dorosłe zmieniają barwę na srebrzysto-błękitną,im starszy jest osobnik tym wyraźniej widać jaśniejsze boki głowy.
Pierwotnie zamieszkiwały skupiska starych,dziuplastych drzew i szczelin skalnych,w Europie po drugiej wojnie światowej na skutek bombardowań zaczęły gniazdować w miastach,starych zburzonych rumowiskach.
Kawka jest ptakiem towarzyskim,przystosowała się do życia miejskiego,potrafi znaleźć pokarm który dostarcza jej człowiek.Ciekawostką jest tak zwany:wrodzony mechanizm wyzwalający,gdy na przykład jeden osobnik jest zaatakowany to reszta stada staję w jego obronie,do tego stopnia że nawet po kilku latach są w stanie przypomnieć sobie napastnika i ponownie zaatakować.
W stadach kawek panuje ścisła hierarchia,dotyczy to również łączenia ptaków w pary,samiec mający numer 10 w hierarchii stada kojarzy się z partnerką również zajmującą miejsce dziesiąte(gdy samiec awansuje w hierarchii stada na wyższe miejsce również zmienia partnerkę z odpowiednim miejscem w stadzie).
Gdy młode kawki tracą rodziców,zostają zaadoptowane przez inne ptaki w kolonii,młody osobnik przejmuje po rodzicach pozycje w stadzie.
Podstawowym pożywieniem są owady i ich larwy,czasami drobne gryzonie,ślimaki i jagody.W zimie kawki wiejskie jędzą głównie ziarna zbóż,a miejskie jędzą wszystko co znajdą.
Samica składa od 4-7 jaj,wysiadywanie

trwa około 18 dni,w Polsce młode przychodzą na Świat w połowie kwietnia,samiec nocuje poza gniazdem,ale w dzień karmi swoją partnerkę,po około 5 tygodniach młode opuszczają gniazdo,są karmione jeszcze przez 4 tygodnie.
W Polsce Kawka jest objęta ścisłą ochroną gatunkową ,niestety na Świecie jest uznawana za gatunek najmniejszej troski.

wtorek, 26 stycznia 2016

Nurogęś

Wyróżniamy trzy podgatunki,występują one w różnych częściach świata:
od Islandii przez Półwysep Skandynawski,Europę Środkową i Wschodnią,Syberię,Chiny,Japonię,Himalaje,od Alaski po północną i zachodnią część USA,zimują głównie nad morzem Śródziemnym i w Meksyku.
W Polsce bardzo nieliczny ptak lęgowy,głównie na północy i zachodzie kraju,około 900-1000 par.
Jeśli chodzi o wygląd to nie będę opisywał bo za dużo by to zajęło miejsca po prostu zobaczcie sami:

Samiczka
Samczyk
Długość ciała do 70cm,rozpiętość skrzydeł od 82-97cm,waga do 2kg.
Zamieszkują tereny blisko rzek i jezior.
Żywią się przede wszystkim drobnymi rybami,na dziobach nurogęsi znajdują się poprzeczne rogowe ząbki,które wraz z jego zagięciem na końcu powodują,że mogą łatwo chwytać śliskie i zwinne ryby.
Nurogęś może zanurkować na głębokość 4 metrów i przebywać pod wodą 1 minute.
Samice już zimą dążą do kopulacji kładąc się płasko na wodzie,ale dochodzi do niej na wiosnę.
Gniazdo zazwyczaj w dziupli często dzięcioła,nawet kilkanaście metrów nad ziemią,wyprowadzają jeden lęg w roku,samica składa w okresie między marcem a majem od 6 do 17 jaj.
Jaja wysiaduje samica około 35 dni,pisklęta opuszczają gniazdo po 48 godzinach,idą z matką nad wodę,od małego doskonale nurkują,często można je spotkać na grzbiecie matki.
Usamodzielniają się podczas pierzenia w wieki około 70 dni,niestety nie wszystkie pisklęta dożywają tego czasu,przyczynami są zła pogoda,drapieżniki i wysoki poziom wód.
W Polsce nurogęsi ścisłą ochroną gatunkową.

sobota, 2 stycznia 2016

Wilga zwyczajna

Wilga zamieszkuje dużą część Eurazji oraz Afrykę północną i zachodnią,w Polsce średnio liczny,jeden z najbarwniejszych ptaków,od maja do września występuje w naszym kraju.
Wilgi uważane są za jedne z najpiękniejszych ptaków w Europie,ubarwienie czarno-żółte,czerwony dziób,samiec w locie wygląda jak żółta strzała,ich ubarwienie wyraźnie wskazuje na tropikalne pochodzenie.
Długośc ciała do 23cm,rozpiętośc skrzydeł do 47cm,waga około 75gram.
Samiec często wydaje dźwięczne,melodyjne gwizdy,jego usłyszenie w wielu miejscach uznawane jest za zapowiedź deszczu,miłosną piosenkę samiec wykonuje najchętniej podczas wzrostu wilgotności powietrza.
Głównym terenem gdzie można spotkać wilgi są lasy liściaste i mieszane a zwłaszcza ich skraje.
Żywi sie głównie owadami,gąsienicami motyli a czasami słodkimi czereśniami i wiśniami,gniazda wilgi przypominaja koszyk zawieszony na gałęziach,budową gniazda zajmuje się przeważnie samica.
Pod koniec maja samica składa od 3 do 5 jaj,wysiaduje je około 15 dni,pisklęta po wykluciu są już pokryte puchem,przebywają w gnieździe 2 tygodnie,w odróżnieniu od innych ptaków rodzina trzyma sie razem aż do okresu wędrówki.
Na terenie Polski Wilgi są objęte ścisłą ochroną gatunkową.